Jak začít číst Bibli?

5
min

Kde a jak začít? Bible je celá knihovna a kdekdo se v ní dokáže při prvním (i druhém a třetím) čtení ztratit…

Takovou knihovnu totiž není úplně snadné přečíst od A do Z (nebo od Α po Ω), tedy od první knihy Genesis až po poslední knihu Zjevení Janovo. Jestli chcete Bibli rozečíst a zároveň se v ní neutopit, nabízím přehledný plán, jak na to!

Bible v kostce 🎲

Starý zákon od začátku mluví o tom, že jsme se v našich životních příbězích někde ztratili. Ale slibuje, že Bůh najde řešení. Ačkoliv jsou starozákonní příběhy plné lidského ztrácení, Bůh to s lidmi nevzdává. A nakonec připraví geniální plán.

V Novém zákoně přichází řešení: popisuje se zde Ježíšův život, smrt a jeho působení po smrti. Lidé konečně nacházejí cestu k Bohu, kterou kdysi ztratili… až dodnes!

Duchovní příprava 🙏

Aby Bible dokázala promluvit svěže do našeho života a překonat tak časovou i kulturní propast od doby, kdy byla napsáno, do 21. století, neobejdeme se bez modlitby. Při otevírání Bible se obracíme na Boha, aby nás při čtení vedl. Můžete se modlit třeba takto:

Drahý Bože, otevírám knihu příběhů o tom, jak jsi se potkával s lidmi v dějinách. Prosím tě, potkej se na jejích stránkách i se mnou. Otevři mé srdce a mysl. Dej mi trpělivost, když budu hledat odpovědi, a radost, když prožiju, že příběh Bible je tvým dopisem pro můj život v tom, co právě teď prožívám. Amen.

Jako ve Star Wars: Začni uprostřed 📚

Bible je svazek dvou částí: Starého a Nového zákona, v nichž se skrývá celá knihovna. Celá Bible vrcholí v novozákonním příběhu o Ježíšovi. Proto je naprosto klíčové nejprve poznat Ježíše a jeho příběh.

Proto doporučuji začít v Novém zákoně evangelii: od nejkratšího Markova přes Matoušovo, Janovo (se vsuvkou Janova prvního listu) po Lukášovo, které pokračuje příběhy „po Kristu“ v knize Skutky apoštolů. Rozdílná podání evangelií nám pomáhají nevnímat Ježíše jednostranně, ale jakoby ve 3D vždy podle záměru daného autora.

Jdeme na to: Markovo evangelium

Ježíšův příběh v Markově podání je nejstarší a nejkratší. Je to Ježíšova antická „biografie“, ve které jde Markovi o to představit Ježíše jako „Božího Syna“, tedy někoho, kdo zastupuje Boha na zemi do takové míry, že je Bohem sám. Markovo evangelium je rychlé, stručné a plné činů – zkuste ho číst tak, abyste se nechali vtáhnout do děje a skutečně uvažovali nad tím, co znamená následovat Ježíše. Když narazíte na pasáže, kterým zatímnerozumíte, jděte dál a sledujte hlavní příběh. Na hlubší studium bude času dost.

Když čteme biblické vyprávění, ptáme se čtyři hlavní otázky:

  1. Co se zde děje? (Kdo jsou hlavní postavy v této pasáži? Jaké události se odehrávají? Co říká nebo dělá Ježíš?)
  2. Co mi to říká o Ježíši? (Jak se zde Ježíš projevuje, jeho moc, láska, autorita, pokora…? Jaké poselství přináší jeho slova a činy? Jak na něj lidé reagují?)
  3. Co to znamená pro mě? (Je v tomto příběhu nějaká výzva pro můj život?Co bych mohl*a dělat jinak, kdybych to vzal*a vážně? Jak bych měl*a reagovat na Ježíšovu výzvu k víře?)
  4. Jak mohu podle toho žít? (Jak tento příběh ovlivňuje mé každodenní rozhodování? Co bych měl*a změnit ve svém jednání, myšlení nebo postojích? Jak mohu sdílet tuto pravdu s ostatními?)

Znovu a jinak: Matoušovo evangelium

Proč číst znovu to samé, ale jinak? Protože v Ježíšově příběhu se skrývá klíč k tomu, kým Bůh skutečně je, a díky tomu, že poznáme evangelia, budeme lépe rozumět Božímu jednání ve zbytku Bible.

Matoušova verze evangelia přináší nový pohled na Ježíše a na jeho židovské kořeny: Ježíš je zaslíbený „mesiáš“, tedy ten oddělený pro speciální misi. Matouš píše pro židovské čtenáře, takže často odkazuje na Starý zákon. Když uvidíš „aby se naplnilo Písmo“, zastav se a zkus pochopit, jak Ježíš naplňuje Boží sliby. Zastav se u jeho učení, zejména během kázání na hoře (kapitoly 5–7), kde Ježíš ukazuje, jak máme žít. Co znamená být Ježíšovým učedníkem?

Mystik Jan

Třetí verze evangelia, kterou doporučuji si přečíst, je zaznamenána v Janově podání. Jan představuje nový pohled na Ježíše z Boží perspektivy. Janovo evangelium bývá považováno za to nejkrásnější a nejhlubší. Když čteš toto evangelium, přemýšlej nad tím, jak by to ovlivnilo můj pohled na život, kdyby to skutečně byla pravda?

Na skok do 1. Janova dopisu

Nyní je čas na malou odbočku. Nalistujte si 1. Janův list. Nejedná se o vyprávění, ale o dopis křesťanům, který je plný praktického křesťanství. Příběhy Bible se zde propojují v Janově heslu: „Bůh je láska“. Bůh se totiž o člověka neustále stará. Náš vztah s ním se projevuje tím, že i my se staráme s láskou o druhé. Tento dopis je srdcem biblických dopisů.

Do čtveřice poslední evangelium: Lukáš

Lukáš představuje Ježíšův příběh pohanským spoluobčanům ve dvou knihách: v tomto evangeliu se věnuje Ježíšovu působení se zvláštním zaměřením na lidi na okraji společnosti. Lukáš byl lékař a historik, který si dal záležet, aby přesně zaznamenal Ježíšův život na základě svědectví očitých svědků. Všímejte si detailů, která Lukáš zapsal, a důrazu na soucit a radost.

To be continued: Skutky apoštolů

Co se dělo po Ježíšovi? Lukáš jako starověký historik pokračuje svůj příběh popisem dějin rané církve „po Kristu“. Nesoustřeďuje se jen na historický záznam dějin, ale především na Boží působení skrze Ducha svatého. V etapě „po Kristu“ se nacházíme i my. Všímejte si toho, jak Bůh jedná, k čemu zve své následovníky, a ptejte se, zda nějakým způsobem nezve i vás ke společnému dílu.

Na počátku: Genesis

Když přeskočíme složité dopisy, které nám v Novém zákoně zbývají, vrhneme se do Starého zákona rovnou od začátku. Říká se, že v 1. knize Mojžíšově, čili knize Genesis, najdeme všechna důležitá témata pro náš život: odkud a kam směřujeme nebo jak najít odpuštění a smysl v propojení s Bohem. Pamatujte na to, že tyto příběhy jsou starší než ty o Ježíšovi. Některé části budou náročnější a komplikovanější. Zkuste na ně nahlížet perspektivou toho, co jste už o Ježíšovi zjistili. Bůh Starého zákona je totiž stejný jako ten v Novém zákoně.

Osvoboď mě: Exodus (1.–20. kapitola)

Příběhy Božích laskavostí pokračují ve slavném příběhu s Mojžíšem. Lidé se dřou v práci, otročí systému, dokud je Bůh nevyvede do svobody. Pod horou Sinaj se zastavte, zaposlouchejte se do Desatera a poté pokračujte čtením dalších knih podle chuti!

Za pozornost stojí třeba pětidílná kniha Žalmů, která je plná osobních modliteb, nebo novozákonní List Římanům o víře. Další příběhy najdeš např. v knize Jozue, Soudců, Rút, 1. a 2. Samuelova, 1. a 2. Královská, Ester nebo Daniel.

V aplikaci nebo na webu YouVersion také můžete objevit speciální plány čtení, které vám pomohou pochopit konkrétní biblická témata.

🙌

Zajímá tě SafePoint? Ozvi se nám, nebo klidně přijď na session

Koukni na náš Instragram. Tam najdeš nejaktuálnější informace. Těšíme se na tebe.

🙌

Zajímá tě SafePoint? Ozvi se nám, nebo klidně přijď na session

Koukni na náš Instragram. Tam najdeš nejaktuálnější informace. Těšíme se na tebe.

🙌

Bible ti není jasná? Pojďme to probrat v SafePointu!

A kdyby ti v Bibli něco nebylo jasné, stav se někdy za námi do SafePointu! Možná nebudeme mít všechny odpovědi, ale je skvělé sdílet společnou cestu.

📕 Ebook zdarma

Zapomeň na složité duchovní texty. Tahle kniha ti změní pohled na víru

Získej ZDARMA ebook Ozvěny smyslu, jednoduchého průvodce pro ty, kdo hledají hloubku života.

Proč si ji stáhnout?
👉 Objevíš nový pohled na svůj život.
👉 Zjistíš, kde se v nás bere touha po smyslu.
👉 Získáš nástroje, jak hledat odpovědi na své otázky.

Odesláním souhlasíš se zásadami ochrany osobních údajů a přihlašuješ se k odběru našeho newsletteru.
Díky! Ebook ti míří do emailu 🚀
(Zkontroluj i SPAM)
Něco se pokazilo. Zkus to prosím ještě jednou.